fbpx
emailpso@onko.com.pl facebook

RAK. Dietetyk? Nie, dziękuję…

Zastanawialiście się nad tym, dlaczego NFZ nie refunduje wizyt u dietetyka?

Oczywiście poza nielicznymi przypadkami, kiedy pacjent cierpi na otyłość kliniczną.

Dlaczego system, koordynowany i coraz bardziej sprawnie zarządzający ochroną zdrowia pozwala na to, by skupiając się na leczeniu skutków, omijać przyczyny wielu chorób, w tym w szerokim aspekcie chorób onkologicznych?

Pytanie wydaje się być groteskowe, odpowiedzi na nie wymijające i trochę wstydliwe.

 

Ostatnio usłyszałem konkluzję, z której wynikało, że „pacjenci onkologiczni są potrzebni, bo przecież system leczenia potrzebuje pacjentów”. O ironio, usłyszałem to z ust osoby, która całe życie i z pełnym oddaniem pomaga leczyć.

Jak zestawiłem to w głowie z powiedzeniem, jakie słyszałem kilka lat temu podczas wizyty w szpitalu, gdzie zaprzyjaźniony pracownik powiedział mi: „życie w szpitalu byłoby znośne, gdyby nie pacjenci”, oraz z ciągłymi publicznymi komunikatami „na leczenie brakuje pieniędzy” to doszedłem do wniosku, że w modelu społeczno-zdrowotnym dochodzimy do ściany. Boję się, że za tą ścianą „system zjada pacjenta”.

 

To nierównomierne rozwijanie kilku ścieżek możliwej poprawy doprowadziło nas do rozjazdu, którego skutkiem jest coraz bardziej schorowane społeczeństwo. Z jednej strony staramy się rozwijać finansowanie leczenia skutków i robimy to coraz lepiej, z drugiej strony przeznaczamy setki razy mniejsze środki na uczenie ludzi jak żyć, by ograniczać ryzyko zachorowania.

 

Taki właśnie system stworzyliśmy. System, w którym przeznaczamy miliony złotych na skomplikowane procedury, a nie mamy pieniędzy na refundacje wizyt u dietetyka w momencie, gdy te wizyty miałyby realny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych, a w długiej perspektywie uchroniłyby znaczne grupy ludzi od codzienności leczenia onkologicznego.

 

Pomagajmy ludziom unikać choroby, to najlepsza forma leczenia.

Być może niektórym nie mieści się to jeszcze w głowie, jeszcze.

 

Emil Klucz

Polskie Stowarzyszenie Onkodietetyki